Kanały RSS i Atom


Jeśli jeszcze nie wiesz co to jest RSS, jesteś całkiem, całkiem z tyłu... Krótko mówiąc, RSS to kanały wiadomości, czyli newsy z danej strony internetowej. Czytając ten artykuł, dowiesz się jakie to pożyteczne narzędzie i jak go używać.

O RSS

O ile czytanie wiadomości w postaci e-mail, na forach i grupach dyskusyjnych jest dla wszystkich dobrze znane, to z zalet formatu RSS nie wszyscy jeszcze korzystają.
Dzięki RSS możesz łatwo być powiadamiany o zmianach w swoich ulubionych stronach, nowych wpisach i komentarzach na wybranych blogach, aktualnościach prasowych a nawet obserwować aukcje.
A najlepsze w RSS jest to, że korzystanie z tego formatu jest bardzo proste. O wiele prostsze niż korzystanie z e-mail.

Co znaczy skrót RSS?

RSS to skrót od angielskiego zwrotu „Really Simple Syndication”.

Można przetłumaczyć skrót RSS jako „Naprawdę Łatwa Publikacja w wielu miejscach w tym samym czasie”.

Potocznie RSS oznacza newsy z danej strony, kanał z wiadomościami, który w języku angielskim określany jest słowem „feed”, co znaczy „pożywka, karma, pasza”.

Można powiedzieć, że RSS to odpowiednik tradycyjnych newsletterów, ale kontrolowanych przez użytkownika, nie przez administratora strony i bez użycia adresu e-mail.

Trochę więcej o RSS

Są dwie strony medalu:

  • publikacja w formacie RSS, czyli przygotowanie wiadomości RSS przez osoby tworzące strony internetowe,
  • czytanie RSS, czyli odczytywanie opublikowanych newsów przez zwykłego użytkownika.

Przygotowanie wiadomości w formacie RSS ogranicza się do stworzenia pliku XML w formacie zgodnym ze specyfikacją.
Plik RSS to dokument XML zawierający listę odnośników do innych stron i skróconych informacji o zmianach w witrynie.
Dostępność kanałów RSS — bo tak nazywane są wiadomości pogrupowane według kategorii — oznaczana jest zwykle za pomocą ikon:

  • Ikona RSS echo
  • Ikona RSS pomarańczowa
  • Ikona RSS
  • Ikona atom

Jeśli więc zobaczysz taką ikonę na stronie, znaczy to, że możesz newsy pojawiające się na tej stronie mieć bardzo łatwo u siebie, bez konieczności wchodzenia na tą stronę.

Format pliku RSS jest ściśle określony. Istnieją różne wersje specyfikacji RSS a także potomne formatu RSS z których najnowszą wersją jest standard Atom.

Szczegółów na temat RSS można się dowiedzieć na stronie wikipedii pod hasłem RSS a jeszcze bardziej rozbudowane informacje znajdziesz w angielskiej wersji wkikipedii pod hasłem RSS (file format).

Za i przeciw

Z doświadczenia można powiedzieć, że RSS daje wymierne korzyści zarówno użytkownikowi jak i właścicielowi serwisu.

Z punktu widzenia użytkownika

Za:

  • oszczędność czasu
  • bycie na bieżąco z aktualnościami
  • dostajesz informację o interesujących Cię newsach
  • nie musisz oglądać innych zbędnych informacji (reklam, długo ładującej się grafiki itp.)
  • tylko od Ciebie zależy czy i kiedy czytasz te wiadomości
  • rezygnujesz z subskrypcji w kilka sekund, bez ingerencji osób trzecich
  • nie udostępniasz swojego adresu e-mail

Przeciw:

  • nie wszystkie portale udostępniają newsy w postaci kanałów
  • musisz mieć jakiś program obsługujący RSS

Z punktu widzenia tworzącego stronę

Za:

  • technologia banalna w wykonaniu i obsłudze
  • przypominanie użytkownikom aby odwiedzili nasz serwis
  • zwiększenie ruchu tylko wśród bezpośrednio zainteresowanych (targetowanie)
  • oszczędność czasu użytkowników = zwiększenie użyteczności i jakości serwisu
  • nie musisz obsługiwać rezygnacji z subskrypcji

Przeciw:

  • część użytkowników może zrezygnować z regularnego przeszukiwania całej zawartości serwisu na rzecz RSS
  • nie posiadasz kontaktu przez e-mail z osobami czytającymi RSS

Jak działa RSS?

Twórca strony www tworzy kanał RSS, a użytkownik ten kanał subskrybuje. Tym samym użytkownik jest powiadamiany o wszelkich zmianach zachodzących w stronie.

Największe portale informacyjne oferują wiadomości w postaci RSS. Wszelkie fora dyskusyjne i blogi wyposażone są w możliwość powiadamiania o zmianach za pomocą RSS.

Jeśli lubisz jakąś stronę, a nie zawsze masz czas i głowę do tego by zaglądać czy pojawiło się na niej coś nowego, na pewno docenisz możliwości RSS.

Jak używać kanały RSS?

Czytnik RSS

Żeby korzystać z RSS potrzebujesz czytnika, czyli programu umożliwiającego subskrypcję RSS. Jest wiele programów przeznaczonych specjalnie do tego celu. Więcej informacji czytnikach RSS znajdziesz na przykład na stronie rss.mrok.org lub na portalu dobreprogramy.pl.

Ale nie zawsze trzeba instalować dodatkowe oprogramowanie. Nowoczesne czytniki poczty i przeglądarki są także zintegrowane z czytnikami RSS, więc nie trzeba instalować dodatkowego programu.

Możesz też użyć czytnika online.

Adres kanału

Jeśli już masz czytnik RSS to potrzebujesz jeszcze tylko adres kanału RSS. Znajdziesz go na konkretnym portalu ukryty pod ikonką RSS albo w Katalogu RSS.

W większości czytników RSS wystarczy przeciągnąć ikonkę RSS lub link do czytnika.

Możesz spróbować subskrybować wiadomości ze strony ikonę do czytnika RSS

Możesz też zrobić to własnoręcznie, odczytując adres pliku z tej ikony, klikając na niej prawym przyciskiem myszy wybierając „kopiuj adres odnośnika” i wkleić ten adres w opcjach czytnika.

RSS w przeglądarce Mozilla Firefox 2.0

Przeglądarka Mozilla Firefox w wersji 2.0 oferuje subskrypcję kanałów RSS za pomocą tzw. dynamicznych zakładek, które umożliwiają przeglądanie kanałów z poziomu paska lub menu zakładek (ulubionych).

Przeglądając stronę na której dostępny jest kanał informacyjny, Firefox wyświetla w pasku adresu odpowiednią ikonę:

Wystarczy na nią kliknąć aby subskrybować kanał. W jaki sposób subskrybować kanały i w jaki sposób je czytać możesz ustawić w menu Narzędzia > Opcje > Kanały.

Więcej: Informacje o dynamicznych zakładkach na stronie Mozilli.

RSS w programie pocztowym Mozilla Thunderbird

Thunderbird bardzo dobry darmowy program pocztowy który wśród wielu innych zalet posiada możliwość subskrypcji i czytania kanałów RSS tak samo jak zwykłych e-maili.

Zanim zaczniesz używać kanałów w Thunderbirdzie musisz odpowiednio skonfigurować konto.

  • W tym celu: z menu wybierz Narzędzia > Konfiguracja kont... > Dodaj konto... > RSS: aktualności i blogi
  • Wpisz dowolną nazwę, która będzie wyświetlana na liście konti panelu wiadomości
  • Zakończ, OK

Aby subskrybować kanał RSS wystarczy teraz kliknąć prawym przyciskiem myszy na koncie i i dodać adres korzystając z menadżera, albo przeciągnąć ikonkę RSS bezpośrednio ze strony bezpośrednio na konto.

W menu Narzędzia > Konfiguracja kont... > (Nazwa konta) można ustawić co ile minut pobierać newsy oraz inne preferencje.

W opcjach Firefox’a można też ustawić aby program Thunderbird był domyślnym czytnikiem RSS.

Google Reader — czytnik RSS online

Aby mieć newsy ze wszystkich swoich ulubionych stron w jednym miejscu, najlepiej korzystać z czytnika RSS w wersji online. Do odczytania wiadomości wystarczy wtedy przeglądarka internetowa. Warto spróbować polskojęzycznych czytników: Google Reader (część pakietu igoogle.com) oraz polskiego projektu cafenews.pl.

Za pomocą powyższych serwisów, możesz łatwo stworzyć swoją własną stronę startową, na której zawsze znajdziesz aktualne informacje z ulubionych miejsc w sieci.

Atom, format lepszy niż RSS

W niniejszym artykule został opisany standard RSS jako najbardziej powszechny. Obecnie jest on wypierany przez standard Atom, który został stworzony aby ujednolicić równolegle rozwijające się standardy podobne do RSS oraz poprawić ich błędy.

Zasady korzystania z kanałów Atom są dokładnie takie same jak zasady korzystania z RSS i wszystkie nowoczesne czytniki także obsługują format Atom. Z czasem, standard Atom zastąpi RSS całkowicie.

Różnice między Atom a RSS 2.0 (na podstawie Wikipedii)
RSS 2.0 Atom 1.0
Specyfikacja przewiduje tylko tekst, a w praktyce używa się HTML „ukrytego” za pomocą encji. Nie ma możliwości użycia XHTML, ani innych typów danych. Przez tą niejasność i ograniczenia RSS jest przezywany formatem stratnym Atom dla każdego elementu pozwala jednoznacznie określić typ danych i obsługuje tekst, HTML, XHTML, inne warianty XML oraz załączanie plików.
RSS ma tylko jedno ogólne pole na opis elementu, przez co autorzy czasem budują osobne kanały zawierające tylko streszczenia lub tylko pełne treści wpisów Atom unika tego problemu pozwalając wstawić streszczenia i rozwinięcia do tego samego kanału
RSS nie wymaga podania identyfikatorów i dat do wpisów, przez co agregacja i aktualizacja kanałów RSS jest dla czytników skomplikowana Atom wymaga użycia globalnych unikatowych identyfikatorów dla kanału i wpisów, co czyni aktualizacje prostymi i gwarantuje, że wpisy nie będą przypadkiem duplikowane.
RSS 2.0 jest specyfikacją należącą do Uniwersytetu Harwardu i nie będzie rozwijany Atom jest otwartym standardem IETF
RSS występuje w 9 odmianach które nie są zupełnie zgodne Atom ma jedną oficjalną wersję 1.0. W sieci można spotkać kanały używające „roboczej” 0.3.
RSS nie ma własnej przestrzeni nazw XML, przez co nie może być osadzony wewnątrz innych dokumentów XML. Ma własny element <language>, nie obsługuje linków relatywnych. Atom poprawnie i w pełni wykorzystuje XML, przez co może być łatwo mieszany z innymi językami XML, korzysta z xml:lang i xml:base.
RSS jest starszym i przez to popularniejszym od Atom formatem. Stał się de facto standardem i synonimem dla kanałów informacyjnych Atom jest młodym standardem, jego specyfikacja osiągnęła wersję 1.0 dopiero pod koniec roku.
Studio Nivo tworzenie stron 32-020 Wieliczka, Polna 4B
NIP: 679-220-13-25 tworzenie stron Regon: 120517150
Email: biuro@nivo.pl tworzenie stron Tel. 720-787-772

COPYRIGHT © 2004
Pozycjonowanie tworzenie stron Kontakt